FCHD logo

Football Association Challenge Cup

F.A. Cup logo

Contents


Full results/draws of this seasons competition


F.A. Cup Winners and Runner-up, 1871 to date

Season Winner Runner-up Result In FCHD
1871-72 Wanderers Royal Engineers 1-0 All
1872-73 Wanderers Oxford University 2-0 All
1873-74 Oxford University Royal Engineers 2-0 All
1874-75 Royal Engineers Old Etonians 1-1, 2-0 All
1875-76 Wanderers Old Etonians 1-1, 3-0 All
1876-77 Wanderers Oxford University 2-1 All
1877-78 Wanderers Royal Engineers 3-1 All
1878-79 Old Etonians Clapham Rovers 1-0 All
1879-80 Clapham Rovers Oxford University 1-0 All
1880-81 Old Carthusians Old Etonians 3-0 From Round 2
1881-82 Old Etonians Blackburn Rovers 1-0 From Round 2
1882-83 Blackburn Olympic Old Etonians 2-1 From Round 3
1883-84 Blackburn Rovers Queen's Park 2-1 From Round 3
1884-85 Blackburn Rovers Queen's Park 2-0 From Round 3
1885-86 Blackburn Rovers West Bromwich Albion 0-0, 2-0 From Round 3
1886-87 Aston Villa West Bromwich Albion 2-0 From Round 3
1887-88 West Bromwich Albion Preston North End 2-1 From Round 3
1888-89 Preston North End Wolverhampton Wanderers 3-0 From 3rd Qual
1889-90 Blackburn Rovers Sheffield Wednesday 6-1 From 3rd Qual
1890-91 Blackburn Rovers Notts County 3-1 From 4th Qual
1891-92 West Bromwich Albion Aston Villa 3-0 From 4th Qual
1892-93 Wolverhampton Wanderers Everton 1-0 From 4th Qual
1893-94 Notts County Bolton Wanderers 4-1 From 4th Qual
1894-95 Aston Villa West Bromwich Albion 1-0 From 4th Qual
1895-96 Sheffield Wednesday Wolverhampton Wanderers 2-1 From 3rd Qual
1896-97 Aston Villa Everton 3-2 From 4th Qual
1897-98 Nottingham Forest Derby County 3-1 From 5th Qual
1898-99 Sheffield United Derby County 4-1 From 5th Qual
1899-00 Bury Southampton 4-0 From 5th Qual
1900-01 Tottenham Hotspur Sheffield United 2-2, 3-1 From 5th Qual
1901-02 Sheffield United Southampton 1-1, 2-1 From 5th Qual
1902-03 Bury Derby County 6-0 From 5th Qual
1903-04 Manchester City Bolton Wanderers 1-0 From 5th Qual
1904-05 Aston Villa Newcastle United 2-0 From 6th Qual
1905-06 Everton Newcastle United 1-0 From 4th Qual
1906-07 Sheffield Wednesday Everton 2-1 From 4th Qual
1907-08 Wolverhampton Wanderers Newcastle United 3-1 From 4th Qual
1908-09 Manchester United Bristol City 1-0 From 4th Qual
1909-10 Newcastle United Barnsley 1-1, 2-0 From 5th Qual
1910-11 Bradford City Newcastle United 0-0, 1-0 From 5th Qual
1911-12 Barnsley West Bromwich Albion 0-0, 1-0 From 5th Qual
1912-13 Aston Villa Sunderland 1-0 From 5th Qual
1913-14 Burnley Liverpool 1-0 From 5th Qual
1914-15 Sheffield United Chelsea 3-0 From 5th Qual
1915-19 - Competition not held due to World War I
1919-20 Aston Villa Huddersfield Town 1-0 From 5th Qual
1920-21 Tottenham Hotspur Wolverhampton Wanderers 1-0 From 5th Qual
1921-22 Huddersfield Town Preston North End 1-0 From 5th Qual
1922-23 Bolton Wanderers West Ham United 2-0 From 5th Qual
1923-24 Newcastle United Aston Villa 2-0 From 5th Qual
1924-25 Sheffield United Cardiff City 1-0 From 5th Qual
1925-26 Bolton Wanderers Manchester City 1-0 Rounds Proper
1926-27 Cardiff City Arsenal 1-0 Rounds Proper
1927-28 Blackburn Rovers Huddersfield Town 3-1 Rounds Proper
1928-29 Bolton Wanderers Portsmouth 2-0 Rounds Proper
1929-30 Arsenal Huddersfield Town 2-0 Rounds Proper
1930-31 West Bromwich Albion Birmingham 3-1 Rounds Proper
1931-32 Newcastle United Arsenal 2-1 Rounds Proper
1932-33 Everton Manchester City 3-0 Rounds Proper
1933-34 Manchester City Portsmouth 2-1 Rounds proper
1934-35 Sheffield Wednesday West Bromwich Albion 4-2 Rounds proper
1935-36 Arsenal Sunderland 1-0 Rounds proper
1936-37 Sunderland Preston North End 3-1 Rounds proper
1937-38 Preston North End Huddersfield Town 1-0 Rounds proper
1938-39 Portsmouth Wolverhampton Wanderers 4-1 From 3rd Qual
1939-40 - Competition abandoned due to outbreak of war All :-)
1940-45 - Competition not held due to World War II
1945-46 Derby County Charlton Athletic 4-1 All
1946-47 Charlton Athletic Burnley 1-0 All
1947-48 Manchester United Blackpool 4-2 All
1948-49 Wolverhampton Wanderers Leicester City 3-1 All
1949-50 Arsenal Liverpool 2-0 All
1950-51 Newcastle United Blackpool 2-0 All
1951-52 Newcastle United Arsenal 1-0 All
1952-53 Blackpool Bolton Wanderers 4-3 All
1953-54 West Bromwich Albion Preston North End 3-2 All
1954-55 Newcastle United Manchester City 3-1 All
1955-56 Manchester City Birmingham City 3-1 All
1956-57 Aston Villa Manchester United 2-1 All
1957-58 Bolton Wanderers Manchester United 2-0 All
1958-59 Nottingham Forest Luton Town 2-1 All
1959-60 Wolverhampton Wanderers Blackburn Rovers 3-0 All
1960-61 Tottenham Hotspur Leicester City 2-0 All
1961-62 Tottenham Hotspur Burnley 3-1 All
1962-63 Manchester United Leicester City 3-1 All
1963-64 West Ham United Preston North End 3-2 All
1964-65 Liverpool Leeds United 2-1 All
1965-66 Everton Sheffield Wednesday 3-2 All
1966-67 Tottenham Hotspur Chelsea 2-1 All
1967-68 West Bromwich Albion Everton 1-0 All
1968-69 Manchester City Leicester City 1-0 All
1969-70 Chelsea Leeds United 2-2, 2-1 All
1970-71 Arsenal Liverpool 2-1 All
1971-72 Leeds United Arsenal 1-0 All
1972-73 Sunderland Leeds United 1-0 All
1973-74 Liverpool Newcastle United 3-0 All
1974-75 West Ham United Fulham 2-0 All
1975-76 Southampton Manchester United 1-0 All
1976-77 Manchester United Liverpool 2-1 All
1977-78 Ipswich Town Arsenal 1-0 All
1978-79 Arsenal Manchester United 3-2 All
1979-80 West Ham United Arsenal 1-0 All
1980-81 Tottenham Hotspur Manchester City 1-1, 3-2 All
1981-82 Tottenham Hotspur Queens Park Rangers 1-1, 1-0 All
1982-83 Manchester United Brighton & Hove Albion 2-2, 4-0 All
1983-84 Everton Watford 2-0 All
1984-85 Manchester United Everton 1-0 All
1985-86 Liverpool Everton 3-1 All
1986-87 Coventry City Tottenham Hotspur 3-2 All
1987-88 Wimbledon Liverpool 1-0 All
1988-89 Liverpool Everton 2-2 All
1989-90 Manchester United Crystal Palace 3-3, 1-0 All
1990-91 Tottenham Hotspur Nottingham Forest 2-1 All
1991-92 Liverpool Sunderland 2-0 All
1992-93 Arsenal Sheffield Wednesday 1-1, 2-1 All
1993-94 Manchester United Chelsea 4-0 All
1994-95 Everton Manchester United 1-0 All
1995-96 Manchester United Liverpool 1-0 All
1996-97 Chelsea Middlesbrough 2-0 All
1997-98 Arsenal Newcastle United 2-0 All
1998-99 Manchester United Newcastle United 2-0 All
1999-00 Chelsea Aston Villa 1-0 All
2000-01 Liverpool Arsenal 2-1 All
2001-02 Arsenal Chelsea 2-0 All
2002-03 Arsenal Southampton 1-0 All
2003-04 Manchester United Millwall 3-0 All
2004-05 Arsenal Manchester United 0-0, Arsenal won 5-4 on penalties All
2005-06 Liverpool West Ham United 3-3, Liverpool won 3-1 on penalties All
2006-07 Chelsea Manchester United 1-0 All
2007-08 Portsmouth Cardiff City 1-0 All
2008-09 Chelsea Everton 2-1 All
2009-10 Chelsea Portsmouth 1-0 All
2010-11 Manchester City Stoke City 1-0 All
2011-12 Chelsea Liverpool 2-1 All
2012-13 Wigan Athletic Manchester City 1-0 All
2013-14 Arsenal Hull City 3-2 All
2014-15        
 

Summary of winners

11. Arsenal, Manchester United
8. Tottenham Hotspur
7. Aston Villa, Chelsea, Liverpool
6. Blackburn Rovers, Newcastle United
5. Everton, Manchester City, Wanderers, West Bromwich Albion
4. Bolton Wanderers, Sheffield United, Wolverhampton Wanderers
3. Sheffield Wednesday, West Ham United
2. Bury, Nottingham Forest, Old Etonians, Portsmouth, Preston North End, Sunderland
1. Barnsley, Blackburn Olympic, Blackpool, Bradford City, Burnley, Cardiff City, Charlton Athletic, Clapham Rovers, Coventry City, Derby County, Huddersfield Town, Ipswich Town, Leeds United, Notts County, Old Carthusians, Oxford University, Royal Engineers, Southampton, Wigan Athletic, Wimbledon
 

 

List of F.A. Cup games decided by penalty kicks

Season Rd Home Team Away Team Winning Team and score Winner
91-92 1 Rotherham United Scunthorpe United Rotherham United, 7-6 H
  1 Exeter City Colchester United Exeter City, 4-2 H
  3 Newcastle United A F C Bournemouth A F C Bournemouth, 4-3 A
  4 Manchester United Southampton Southampton, 4-2 A
  SF Liverpool Portsmouth Liverpool, 3-1 N (@ Aston Villa)
92-93 1 Chesterfield Macclesfield Town Macclesfield Town, 3-2 A
  1 Salisbury Marlow Marlow, 4-3 A
  3 Oxford United Swansea City Swansea City, 5-4 A
  3 Barnsley Leicester City Barnsley, 5-4 H
  4 Wimbledon Aston Villa Wimbledon, 6-5 H
  QF Sheffield United Blackburn Rovers Sheffield United, 5-3 H
93-94 1 Marine Stalybridge Celtic Stalybridge Celtic, 4-2 A
  2 Scunthorpe United Walsall Scunthorpe United, 7-6 H
  2 Exeter City Leyton Orient Exeter City, 5-4 H
  3 Tottenham Hotspur Peterborough United Tottenham Hotspur, 5-4 H
94-95 1 Bury Bishop Auckland Bury, 4-2 H
  3 Liverpool Birmingham City Liverpool, 2-0 H
  4 Chelsea Millwall Millwall, 5-4 A
  4 Wolverhampton Wanderers Sheffield Wednesday Wolverhampton Wanderers, 4-3 H
95-96 1 Wrexham Hull City Wrexham, 3-1 H
  1 Sutton United Kidderminster Harriers Sutton United, 3-1 H
  2 Brighton & Hove Albion Fulham Fulham, 4-1 A
  3 Newcastle United Chelsea Chelsea, 4-2 A
  5 Tottenham Hotspur Nottingham Forest Nottingham Forest, 3-1 A
96-97 1 Dagenham & Redbridge Ashford Town (Kent) Ashford Town (Kent), 4-3 A
  1 Brighton & Hove Albion Sudbury Town Sudbury Town, 4-3 A
  2 Burnley Walsall Burnley, 4-2 H
97-98 PRE Whitley Bay Kidsgrove Athletic Whitley Bay, 5-3 H
  PRE Dorking Whitstable Town Dorking, 3-1 H
  PRE Burnham Egham Town Burnham, 5-4 H
  1Q Maine Road Billingham Synthonia Maine Road, 5-3 H
  1Q Littlehampton Town Marlow Marlow, 11-10 A
  2Q Slough Town Walton & Hersham Slough Town, 3-2 H
  2Q Weston Super Mare Salisbury City Salisbury City, 4-3 A
  3Q Arnold Town Winsford United Winsford United, 7-6 A
  3Q Croydon Bognor Regis Town Bognor Regis Town, 3-1 A
  1 Basingstoke Town Wycombe Wanderers Basingstoke Town, 5-4 H
  1 Colchester United Brentford Colchester United, 4-2 H
  1 Emley Morecambe Emley, 3-1 H
  1 Solihull Borough Darlington Darlington, 4-2 A
  2 Hereford United Colchester United Hereford United, 5-4 H
  2 Basingstoke Town Northampton Town Northampton Town, 4-3 A
  2 Emley Lincoln City Emley, 4-3 H (@ Huddersfield Town)
  3 Port Vale Arsenal Arsenal, 4-3 A
  3 Sheffield Wednesday Watford Sheffield Wednesday, 5-3 H
  4 Reading Cardiff City Reading, 4-3 H
  5 Blackburn Rovers West Ham United West Ham United, 5-4 A
  QF Sheffield United Coventry City Sheffield United, 3-1 H
  QF West Ham United Arsenal Arsenal, 4-3 A
98-99 PRE Barwell Shepshed Dynamo Shepshed Dynamo, 7-6 A
  1Q Armthorpe Welfare Tadcaster Albion Tadcaster Albion, 4-3 A
  1Q Workington Ossett Albion Ossett Albion, 4-2 A
  1Q Great Yarmouth Town Newmarket Town Newmarket Town, 4-2 A
  1Q Lowestoft Town Staines Town Lowestoft Town, 3-1 H
  1Q Canterbury City Metropolitan Police Canterbury City, 4-3 H
  1Q Cinderford Town Clevedon Town Cinderford Town, 5-4 H
  2Q Ossett Albion Morpeth Town Morpeth Town, 4-2 A
  2Q Bamber Bridge Bedlington Terriers Bedlington Terriers, 4-3 A
  2Q Glossop North End Cambridge City Glossop North End, 5-4 H
  2Q Langney Sports Berkhamsted Town Langney Sports, 4-3 H
  2Q Barkingside Basildon United Basildon United, 4-2 A
  3Q Bedlington Terriers Whitby Town Bedlington Terriers, 4-3 H
  4Q Kingstonian St Albans City Kingstonian, 5-4 H
  4Q Hayes Havant & Waterlooville Hayes, 4-3 H
  1 Slough Town Macclesfield Town Macclesfield Town, 9-8 A
  1 Kidderminster Harriers Plymouth Argyle Plymouth Argyle, 5-4 A
  1 West Auckland Town Yeovil Town Yeovil Town, 5-3 A
  2 Wigan Athletic Notts County Notts County, 4-2 A
  2 Brentford Oldham Athletic Oldham Athletic, 4-2 A
99-00 PRE Jarrow Roofing Boldon CA Bootle Jarrow Roofing Boldon CA, 5-4 H
  PRE Bishop's Stortford Berkhamsted Town Bishop's Stortford, 4-2 H
  PRE Three Bridges Eastbourne Town Eastbourne Town, 4-3 A
  2Q Bognor Regis Town Hampton & Richmond Borough Bognor Regis Town, 5-4 H
  3Q Whitby Town Lancaster City Lancaster City, 4-2 A
  4Q Baldock Town Enfield Enfield, 4-2 A
  3 Rushden & Diamonds Sheffield United Sheffield United, 6-5 A
  4 Leicester City Arsenal Leicester City, 6-5 H
  4 Wolverhampton Wanderers Sheffield Wednesday Sheffield Wednesday, 4-3 A
  SF Bolton Wanderers Aston Villa Aston Villa, 4-1 N (@ Wembley)
00-01 PRE Stafford Town Stratford Town Stratford Town, 5-4 A
  PRE Rugby United Stourbridge Stourbridge, 6-5 A
  PRE Harwich & Parkeston Chalfont St Peter Harwich & Parkeston, 4-3 H
  PRE London Colney Wootton Blue Cross London Colney, 4-2 H
  PRE Thame United Carterton Town Carterton Town, 4-1 A
  PRE Sheppey United B A T Sports Sheppey United, 5-4 H
  1Q Gosport Borough Thatcham Town Thatcham Town, 4-3 A
  2Q Tamworth Stamford Tamworth, 3-2 H
  2Q Stafford Rangers Solihull Borough Stafford Rangers, 4-3 H
  2Q Maidenhead United Hitchin Town Maidenhead United, 7-6 H
  2Q Enfield Bedford Town Enfield, 4-3 H
  3Q Croydon Carshalton Athletic Croydon, 5-3 H
  3Q Lewes Dulwich Hamlet Dulwich Hamlet, 3-1 A
  4 Scunthorpe United Burnley Scunthorpe United, 5-4 H
  5 Wimbledon Wycombe Wanderers Wycombe Wanderers, 8-7 A
01-02 PRE Maine Road Marske United Maine Road, 4-3 H
  1Q Cogenhoe United Dunstable Town Dunstable Town, 4-2 A
  1Q Metropolitan Police Egham Town Egham Town, 5-3 A
  2Q Burscough Harrogate Town Harrogate Town, 5-4 A
  2Q Harlow Town Boreham Wood Harlow Town, 4-2 H
  1 Bury Lincoln City Lincoln City, 3-2 A
  1 York City Colchester United York City, 3-2 H
  1 Forest Green Rovers Macclesfield Town Macclesfield Town, 11-10 A
02-03 EP Goole Flixton Goole, 5-4 H
  EP Ipswich Wanderers Tiptree United Ipswich Wanderers, 7-6 H
  PRE Winterton Rangers Great Harwood Town Great Harwood Town, 5-3 A
  PRE Bamber Bridge Abbey Hey Abbey Hey, 4-2 A
  PRE Hornchurch Stotfold Stotfold, 5-4 A
  1Q Rossington Main Bishop Auckland Rossington Main, 4-1 H
  1Q Crook Town Great Harwood Town Great Harwood Town, 8-7 H
  2Q Hucknall Town Hednesford Town Hucknall Town, 6-5 H
  2Q Royston Town Flackwell Heath Flackwell Heath, 5-3 A
  4Q Team Bath Horsham Team Bath, 4-2 H
03-04 PRE Hythe Town Croydon Hythe Town, 5-4 H
  PRE Kendal Town Guisborough Town Guisborough Town, 8-7 A
  PRE Washington Selby Town Selby Town, 5-4 A
  1Q St Blazey Exmouth Town Exmouth Town, 4-3 A
  2Q Bishop's Stortford Sutton United Bishop's Stortford, 5-3 H
  2Q Shirebrook Town Redditch United Shirebrook Town, 4-1 H
  3Q Ossett Albion Newcastle Town Ossett Albion, 3-0 H
  3Q Runcorn Halton Nuneaton Borough Runcorn Halton, 5-4 H
  3Q Welling United Folkestone Invicta Welling United, 5-3 H
  3Q A F C Sudbury East Thurrock United East Thurrock United, 4-2 A
  4Q Gravesend & Northfleet Exeter City Gravesend & Northfleet, 6-5 H
  4Q Margate Grays Athletic Grays Athletic, 3-1 A
  2 Accrington Stanley A F C Bournemouth Accrington Stanley, 5-3 H
  2 Cambridge United Macclesfield Town Macclesfield Town, 4-2 A
  2 Sheffield Wednesday Scunthorpe United Scunthorpe United, 3-1 A
04-05 EP A F C Totton Whitehawk A F C Totton, 5-4 H
  PRE Stourport Swifts Buxton Stourport Swifts, 8-7 H
  PRE Walton Casuals Newport I O W Walton Casuals, 4-1 H
  1Q Wakefield-Emley Clitheroe Clitheroe, 4-2 A
  1Q Bury Town Hertford Town Hertford Town, 4-3 A
  2Q Shepshed Dynamo Willenhall Town Willenhall Town, 4-3 A
  2Q Maidenhead United Whitstable Town Maidenhead United, 3-2 H
  2Q Folkestone Invicta Harrow Borough Harrow Borough, 5-4 A
  2Q Hallen Team Bath Hallen, 5-4 H
  4Q Burton Albion Hinckley United Hinckley United, 4-1 A
  1 Brentford Bristol City Brentford, 4-3 H
  4 Sheffield United West Ham United Sheffield United, 3-1 H
  5 Sheffield United Arsenal Arsenal, 4-2 A
  F Arsenal Manchester United Arsenal, 5-4 N
05-06 EP Great Harwood Town Guisborough Town Great Harwood Town, 4-2 H
  EP Stotfold Bowers & Pitsea Stotfold, 4-2 H
  PRE Stocksbridge Park Steels Washington Stocksbridge Park Steels, 4-2 H
  PRE Sutton Town Leamington Leamington, 9-8 A
  PRE Tunbridge Wells Littlehampton Town Tunbridge Wells, 16-15 H
  PRE Street Penzance Penzance, 4-2 A
  2Q Oadby Town Leamington Leamington, 4-2 H
  2Q Woodford United Redditch United Woodford United, 10-9 H
  2Q Lowestoft Town Burnham Burnham, 4-2 A
  4Q Alfreton Town Hereford United Hereford United, 4-3 A
  1 Rushden & Diamonds Halifax Town Rushden & Diamonds, 5-4 H
  1 Harrogate Town Torquay United Torquay United, 6-5 A
  3 Tamworth Stoke City Stoke City, 5-4 A
  3 Leeds United Wigan Athletic Wigan Athletic, 4-2 A
  F Liverpool West Ham United Liverpool, 3-1 N (@ Millennium Stadium)
06-07 EP Eton Manor St Margaretsbury Eton Manor, 4-1 H
  EP Westfield Wick Westfield, 5-3 H (@ Woking)
  PRE Retford United Sheffield Sheffield, 3-0 A
  PRE South Normanton Athletic Gresley Rovers Gresley Rovers, 5-3 A
  1Q Saffron Walden Town Hitchin Town Hitchin Town, 4-1 A
  1Q Billericay Town Hampton & Richmond Borough Billericay Town, 4-1 H
  1Q Cray Wanderers Winchester City Cray Wanderers, 5-4 H
  4Q Basingstoke Town Worcester City Basingstoke Town, 7-6 H
  1 Hartlepool United Rochdale Hartlepool United, 4-2 H
  4 Middlesbrough Bristol City Middlesbrough, 5-4 H
  5 West Bromwich Albion Middlesbrough Middlesbrough, 5-4 A
07-08 EP Arnold Town Shifnal Town Shifnal Town, 6-5 A
  EP Coventry Sphinx Teversal Teversal, 6-5 A
  PRE Romulus Sutton Coldfield Town Sutton Coldfield Town, 7-6 A
  PRE Barking Hillingdon Borough Hillingdon Borough, 4-3 A
  PRE East Preston Horley Town Horley Town, 6-5 A
  PRE Hailsham Town Crowborough Athletic Crowborough Athletic, 6-5 A
  PRE Sandhurst Town Fareham Town Sandhurst Town, 4-3 H
  1Q Clitheroe Chorley Clitheroe, 4-3 H
  1Q Haverhill Rovers Mildenhall Town Mildenhall Town, 5-4 H
  1Q Enfield Town Rothwell Town Enfield Town, 4-3 H
  1Q Staines Town Brackley Town Staines Town, 5-4 H
  2Q Camberley Town Dartford Dartford, 4-1 A
  2Q A F C Totton Merthyr Tydfil Merthyr Tydfil, 4-3 A
  3Q Horsham A F C Wimbledon Horsham, 5-4 H
  1 Bristol Rovers Leyton Orient Bristol Rovers, 6-5 H
  1 Staines Town Stockport County Staines Town, 4-3 H
  3 West Bromwich Albion Charlton Athletic West Bromwich Albion, 4-3 H
  3 Bristol Rovers Fulham Bristol Rovers, 5-3 H
  3 Sheffield Wednesday Derby County Derby County, 4-2 A
  3 Barnet Swindon Town Barnet, 2-0 H

Return to Cups overview page