|
Essex 2012-13 |
|
Essex Senior Cup 2012-13
Supported by B.B.C. Radio Essex
Round 1
- Barking 3-3 Brightlingsea Regent (Barking won 5-3 on penalties)
- Halstead Town 3-0 Eton Manor
Round 2
- Burnham Ramblers 4-1 Wivenhoe Town
- Takeley 3-1 Southend Manor
- Barkingside 2-2 Bowers & Pitsea (Bowers & Pitsea won 6-5 on penalties)
- FC Clacton 0-1 Barking
- Basildon United 3-1 Stansted
- Great Wakering Rovers 5-2 Halstead Town
- Hullbridge Sports 4-1 Saffron Walden Town
- Stanway Rovers 3-1 London APSA
Round 3
- Waltham Forest 8-1 Bowers & Pitsea
- Tilbury 6-0 Basildon United
- Ilford 0-3 Barking
- Canvey Island 6-2 Braintree Town
- Chelmsford City 2-1 Great Wakering Rovers
- Colchester United 8-1 Harlow Town
- Hullbridge Sports 2-2 Heybridge Swifts (Hullbridge Sports won 5-4 on penalties)
- Redbridge 2-2 Romford (Romford won 3-1 on penalties)
- Dagenham & Redbridge 3-4 Concord Rangers
- Waltham Abbey 3-0 Witham Town
- Aveley 3-2 Takeley (Aveley removed for fielding ineligible player; Takeley reinstated)
- AFC Hornchurch 3-3 Billericay Town (AFC Hornchurch won 4-1 on penalties)
- Grays Athletic 2-0 East Thurrock United
- Maldon & Tiptree 2-0 Stanway Rovers
- Southend United 4-2 Burnham Ramblers
- Thurrock 0-2 Brentwood Town
Round 4
- Romford 3-3 Barking (Barking won 9-8 on penalties)
- Tilbury 3-3 Waltham Abbey (Waltham Abbey won 5-3 on penalties)
- Waltham Forest 1-2 Chelmsford City
- Concord Rangers 8-2 Takeley
- Maldon & Tiptree 1-1 Grays Athletic (Grays Athletic won 5-4 on penalties)
- Canvey Island 0-2 AFC Hornchurch
- Brentwood Town 0-8 Colchester United (@ Colchester United)
- Hullbridge Sports 0-5 Southend United
Quarter Finals
- AFC Hornchurch 4-3 Colchester United
- Barking 1-2 Grays Athletic
- Concord Rangers 3-3 Chelmsford City (Concord Rangers won 6-5 on penalties)
- Waltham Abbey 2-1 Southend United (@ Great Wakering Rovers)
Semi-Finals
- Concord Rangers 0-2 Grays Athletic
- Waltham Abbey 2-3 AFC Hornchurch
Final (@ Dagenham & Redbridge, 15/4/13)
- Grays Athletic 1-2 A F C Hornchurch
Essex Saturday Premier Cup 2012-13
Supported by B.B.C. Radio Essex
Round 1
- Heybridge Swifts reserves 8-1 Writtle
- Leigh Town 0-1 Tiptree Jobserve
- Hullbridge Sports reserves 1-5 Broomfield
- Runwell Hospital 2-0 Harold Wood Athletic
- Brightlingsea Regent reserves 3-1 Bowers & Pitsea reserves
- West Essex 2-5 Thurrock reserves
- Mersea Island 1-4 Harwich & Parkeston
- Hutton 3-1 Great Wakering Rovers reserves
- Forest United 2-5 Dedham Old Boys
- Buckhurst Hill 5-1 Stanway Rovers reserves
- Toby 1-0 Canning Town
- Westhamians 3-1 Old Chelmsfordians
- Newbury Forest 9-1 Clacton United
- Ramsden Scotia 0-3 Hannakins Farm
- Boxted Lodgers 2-5 Leigh Ramblers
- Debden scr-w/o Manford Way
- Southminster St Leonards 6-1 Earls Colne
- Chafford Park United 0-10 Chingford Athletic
- East Thurrock United reserves 1-2 White Ensign
- Holland w/o-scr Sungate
- Old Southendian 2-3 Springfield
- Castle United 1-5 Harold Hill
- Forest Glade scr-w/o Little Oakley
- Wadham Lodge 2-0 Waltham Abbey reserves
- Burnham Ramblers reserves 0-5 Debden Sports Club
- Halstead Town reserves 3-3 Ryan (Ryan won 5-4 on penalties)
- Alresford Colne Rangers 3-2 Stambridge United
- Roydon 0-2 Cranes United
- Hatfield Peverel 2-4 Upminster
- Rayleigh Town 1-5 Kelvedon Hatch
- Lakeside 0-1 Alemite Athletic
Round 2
- Debden Sports Club 7-2 Coggeshall Town
- Barnston 2-5 Toby
- Kirby Athletic 2-8 Little Oakley
- Wormingford Wanderers 2-0 Hedinghams United (tie awarded to Hedinghams United)
- Takeley reserves 2-3 Cranes United
- Tollesbury 3-0 Holland
- Shenfield Association 7-2 Gosfield United
- Ongar Town 5-3 Brightlingsea Regent reserves
- M & B Club 3-0 Leigh Ramblers
- Foxash Social 1-4 White Ensign
- Hutton 3-5 Gas Recreation
- Colne Engaine & Bell United 1-2 Manford Way
- Aldborough Athletic 0-2 Frenford Senior
- Benfleet 2-0 Tilbury reserves
- Bradfield Rovers 1-11 Southminster St Leonards
- Dedham Old Boys 3-1 Catholic United
- White Notley 2-1 Barking reserves
- Runwell Hospital 0-1 Galleywood
- Upminster 2-3 Lawford Lads
- Leytonstone United 2-3 Tiptree Jobserve
- Old Barkabbeyans 2-3 Buckhurst Hill
- Alemite Athletic 6-5 Basildon Town
- Herongate Athletic 6-1 St Clere’s
- West Bergholt 2-1 Great Bentley
- Stansted reserves 2-4 Alresford Colne Rangers
- Grays Athletic reserves 0-4 Kelvedon Hatch
- Ryan 1-3 Newbury Forest
- Heybridge Swifts reserves 1-9 Wadham Lodge
- Broomfield 2-5 Springfield
- Harold Hill 3-0 Westhamians
- Thurrock reserves 1-2 Harwich & Parkeston
- Chingford Athletic 3-8 Hannakins Farm
Round 3
- Gas Recreation 11-3 Dedham Old Boys
- Wadham Lodge 5-0 Tollesbury
- Alresford Colne Rangers 1-2 Frenford Senior
- Harold Hill 1-1 Kelvedon Hatch (Kelvedon Hatch won 5-4 on penalties)
- Lawford Lads 1-3 Buckhurst Hill
- Toby 5-1 West Bergholt
- Springfield 1-2 Newbury Forest
- White Ensign 3-1 Shenfield Association
- Hedinghams United 2-1 White Notley
- Alemite Athletic 4-3 Cranes United
- Herongate Athletic 2-4 Manford Way
- Hannakins Farm 5-2 Benfleet
- Ongar Town 3-2 M & B Club
- Debden Sports Club 1-0 Galleywood
- Tiptree Jobserve 2-3 Harwich & Parkeston
- Southminster St Leonards 3-0 Little Oakley
Round 4
- Gas Recreation 5-2 Debden Sports Club
- Hedinghams United 0-2 Buckhurst Hill
- Kelvedon Hatch 0-1 Frenford Senior
- Manford Way 3-3 Wadham Lodge (Wadham Lodge won 5-4 on penalties)
- White Ensign 4-2 Ongar Town
- Harwich & Parkeston 1-2 Toby
- Newbury Forest 1-3 Hannakins Farm
- Alemite Athletic 4-3 Southminster St Leonards
Quarter Finals
- Frenford Senior 2-0 Buckhurst Hill
- Toby 2-3 Wadham Lodge
- Gas Recreation 4-2 White Ensign
- Hannakins Farm 1-2 Alemite Athletic
Semi-Finals
- Wadham Lodge 3-1 Alemite Athletic
- Gas Recreation 2-1 Frenford Senior
Final (@ Billericay Town, 10/4/13)
- Wadham Lodge 2-0 Gas Recreation
Please Acknowledge the F.C.H.D. when using this information elsewhere