FCHD logo 2016-17 Somerset County League logo

Somerset County League

Before this season

 

Final League Tables


      Premier Division
 Pos  Name                            Pld    W    D    L   GF   GA  Pts
   1  Watchet Town                     32   21    7    4   79   32   70
   2  Shirehampton                     32   21    3    8   93   51   66
   3  Nailsea & Tickenham              32   20    7    5   75   26   64 *
   4  Stockwood Wanderers              32   19    4    9   62   37   61
   5  Middlezoy Rovers                 32   16    5   11   58   57   53
   6  Chilcompton Sports               32   13   11    8   67   60   50
   7  Odd Down reserves                32   16    2   14   58   62   50
   8  Staplegrove                      32   15    3   14   64   54   48
   9  Nailsea United                   32   13    7   12   61   51   46
  10  Fry Club                         32   13    4   15   42   48   43
  11  Wells City reserves              32   12    5   15   45   51   41
  12  Bridgwater Town reserves         32   10    6   16   51   70   36
  13  Shepton Mallet reserves          32    8    9   15   55   65   33
  14  Wrington & Redhill               32    8    5   19   43   77   29
  15  Clevedon United                  32    6    8   18   38   69   26
  16  Berrow                           32    7    6   19   38   78   24 *
  17  Yatton Athletic                  32    6    4   22   62  103   22
* - Nailsea & Tickenham and Berrow each 3 points deducted

      Division One East
 Pos  Name                            Pld    W    D    L   GF   GA  Pts
   1  Clutton                          28   21    6    1   96   21   69
   2  Stockwood Green                  28   20    8    0   99   12   68
   3  Timsbury Athletic                28   18    5    5   81   27   59
   4  Brislington reserves             28   18    5    5   85   34   56 *
   5  Westfield [Somerset]             28   16    4    8   90   55   52
   6  Larkhall Athletic reserves       28   14    6    8   62   45   48
   7  Keynsham Town reserves           28   15    0   13   58   57   45
   8  Imperial                         28   13    2   13   66   67   41
   9  Purnell Sports                   28    9    5   14   52   64   32
  10  Frome Town Sports                28    9    2   17   47   76   29
  11  Welton Rovers reserves           28    8    1   19   32  100   25
  12  Peasedown Miners Welfare         28    7    6   15   33   54   24 *
  13  Broad Plain House                28    7    3   18   51   85   24
  14  Castle Cary                      28    6    2   20   45   86   20
  15  Cutters Friday Bristol           28    1    1   26   26  140    4
* - Brislington reserves and Peasedown MW each 3 points deducted

      Division One West
 Pos  Name                            Pld    W    D    L   GF   GA  Pts
   1  Ilminster Town                   24   14    5    5   58   29   47
   2  Portishead Town reserves         24   18    3    3   78   25   45 *
   3  Winscombe                        24   14    3    7   47   30   45
   4  Somerton Town                    24   13    4    7   59   26   43
   5  Minehead                         24   13    2    9   59   40   41
   6  Street reserves                  24   11    7    6   45   36   40
   7  Uphill Castle                    24   10    7    7   51   44   37
   8  Burnham United                   24    9    4   11   46   45   31
   9  Cleeve West Town                 24    7    5   12   34   46   26
  10  Highbridge Town                  24    7    6   11   49   62   24 *
  11  Glastonbury Town                 24    6    3   15   21   51   21
  12  Combe St Nicholas                24    4    3   17   27   66   15
  13  Congresbury                      24    3    2   19   23   97    8 *
* - Portishead Town reserves 9 points deducted
# - Highbridge Town and Congresbury each 3 points deducted

      Division Two East
 Pos  Name                            Pld    W    D    L   GF   GA  Pts
   1  Saltford                         20   12    7    1   52   22   43
   2  Fry Club reserves                20   13    4    3   46   22   43
   3  Long Ashton                      20   12    4    4   59   35   40
   4  Hengrove Athletic reserves       20   11    6    3   46   16   39
   5  Mendip Broadwalk                 20   11    5    4   55   20   38
   6  A F C Brislington                20    7    6    7   42   29   27
   7  Radstock Town reserves           20    7    5    8   27   35   26
   8  Pensford                         20    5    5   10   39   50   20
   9  Chew Magna                       20    5    4   11   29   55   19
  10  Stockwood Green reserves         20    2    1   17   26   74    7
  11  Tunley Athletic                  20    1    1   18   23   86    1 *
      Cutters Friday reserves          RECORD EXPUNGED
      Farrington Gurney                RECORD EXPUNGED
* - Tunley Athletic 3 points deducted

      Division Two West
 Pos  Name                            Pld    W    D    L   GF   GA  Pts
   1  Nailsea & Tickenham reserves     23   19    3    1   69   21   60
   2  Worle                            24   17    4    3   97   35   55
   3  Weston St John                   24   16    1    7   64   44   49
   4  Ashton & Backwell United reserv  24   11    3   10   49   48   36
   5  Winscombe reserves               24    8   11    5   41   32   35
   6  Clevedon United reserves         24    9    6    9   39   41   33
   7  Churchill Club                   24    9    4   11   46   53   31
   8  Banwell                          24    8    4   12   51   60   28
   9  Taunton United 1610              23    8    4   11   48   65   28
  10  Cheddar reserves                 24    7    4   13   33   51   25
  11  Nailsea United reserves          24    6    6   12   36   59   14
  12  Burnham United reserves          24    4    5   15   30   62   14 *
  13  Kewstoke Lions                   24    3    5   16   30   62   14
* - Burnham United reserves 3 points deducted
One game was left unplayed

After this season


 

Premier/Division One Cup

Group Stage

Group A

  Cast Mine Port West
Castle Cary       1-7
Minehead 6-0      
Portishead Town res 4-0 1-2    
Westfield   5-1 1-1  

Pos Name                     Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Westfield                  3   2   1   0  13   3   7
  2 Minehead                   3   2   0   1   9   6   6
  3 Portishead Town reserves   3   1   1   1   6   3   4
  4 Castle Cary                3   0   0   3   1  17   0

Group B

  Glas High Peas Stoc
Glastonbury   1-1   1-4
Highbridge Town       3-2
Peasedown MW 2-0 2-1    
Stockwood Green     3-0  

Pos Name                     Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Stockwood Green            3   2   0   1   9   4   6
  2 Peasedown Miners Welfare   3   2   0   1   4   4   6
  3 Highbridge Town            3   1   1   1   5   5   4
  4 Glastonbury                3   0   1   2   2   7   1

Group C

  Comb From Tims Wins
Combe St Nicholas   0-3   0-4
Frome Town Sports       1-2
Timsbury Athletic 4-0 3-2    
Winscombe     1-1  

Pos Name                     Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Timsbury Athletic          3   2   1   0   8   3   7
  2 Winscombe                  3   2   1   0   7   2   7
  3 Frome Town Sports          3   1   0   2   6   5   3
  4 Combe St Nicholas          3   0   0   3   0  11   0

Group D

  Bris Impe Purn Some
Brislington reserves     5-0  
Imperial 1-1   4-1  
Purnell Sports       2-1
Somerton Town 3-2 5-0    

Pos Name                     Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Somerton Town              3   2   0   1   9   4   6
  2 Brislington reserves       3   1   1   1   8   4   4
  3 Imperial                   3   1   1   1   5   7   4
  4 Purnell Sports             3   1   0   2   3  10   3

Group E

  Burn Clut Keyn Uphi
Burnham United   1-6    
Clutton     4-2 1-2
Keynsham Town reserves 5-1     0-2
Uphill Castle 5-0      

Pos Name                     Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Uphill Castle              3   3   0   0   9   1   9
  2 Clutton                    3   2   0   1  11   5   6
  3 Keynsham Town reserves     3   1   0   2   7   7   6
  4 Burnham United             3   0   0   3   2  16   0

Group F

  Cong Cutt Stre Welt
Congresbury   4-2 1-4  
Cutters Friday     0-10 1-3
Street reserves       7-0
Welton Rovers reserves 0-4      

Pos Name                     Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Street reserves            3   3   0   0  21   1   9
  2 Congresbury                3   2   0   1   9   6   6
  3 Welton Rovers reserves     3   1   0   2   3  12   3
  4 Cutters Friday             3   0   0   3   3  17   0

Group G

  Broa Clee Ilmi Lark
Broad Plain House     2-2 3-3
Cleeve West Town 1-2     0-4
Ilminster Town   1-1    
Larkhall Athletic reserves     0-1  

Pos Name                     Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Broad Plain House          3   1   2   0   7   6   5
  2 Ilminster Town             3   1   2   0   4   3   5
  3 Larkhall Athletic reserves 3   1   1   1   7   4   4
  4 Cleeve West Town           3   0   1   2   2   7   1

Round 1

Round 2

Quarter Finals

Semi-Finals

Final (@ Brislington, 7/5/17)


 

Division Two Cup

Group Stage

Group A

  Ched Lg A Tunl Worl
Cheddar reserves   2-2 5-0 1-2
Long Ashton 4-3   6-0 1-2
Tunley Athletic 4-1 1-4   0-4
Worle 5-4 1-3 4-0  

Pos Name                     Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Worle                      6   5   0   1  18   9  15
  2 Long Ashton                6   4   1   1  20   9  13
  3 Cheddar reserves           6   1   1   4  16  17   4
  4 Tunley Athletic            6   1   0   5   5  24   3

Group B

  Banw Farr Mend Wins
Banwell   2-3 0-4 1-0
Farrington Gurney 2-3   1-5 0-2
Mendip Broadwalk 3-2     4-2
Winscombe reserves 2-1 1-1 1-1  

Pos Name                     Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Mendip Broadwalk           4   3   1   0  12   5   9
  2 Winscombe reserves         4   1   1   2   5   7   4
  3 Banwell                    4   1   0   3   4   9   3
Farrington Gurney withdrew, all their results were expunged

Group C

  Asht Kews Pens Salt
Ashton & Backwell United reserves   2-1 2-2 0-0
Kewstoke Lions 4-4   0-4 0-3
Pensford 1-3 5-1   0-3
Saltford 1-1 9-1 1-4  

Pos Name                     Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Saltford                   6   3   2   1  17   6  11
  2 Pensford                   6   3   1   2  16  10  10
  3 Ashton & Backwell U res    6   2   4   0  12   9  10
  4 Kewstoke Lions             6   0   1   5   7  27   1

Group D

  AFCB Clev FryC West
AFC Brislington   2-2 1-1 6-2
Clevedon United reserves 0-3   0-6 0-4
Fry Club reserves 2-1 3-1   3-1
Weston St Johns 2-1 5-2 2-1  

Pos Name                     Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Fry Club reserves          6   4   1   1  16   6  13
  2 Weston St Johns            6   4   0   2  16  13  12
  3 AFC Brislington            6   2   2   2  14   9   8
  4 Clevedon United reserves   6   0   1   5   5  23   1

Group E

  Chew Nail
Chew Magna   1-1
Nailsea United reserves 0-5  

Pos Name                     Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Chew Magna                 2   1   1   0   6   1   4
  2 Nailsea United reserves    2   0   1   1   1   6   1
Cutters Friday reserves withdrew

Group F

  Chur N+T Rads
Churchill Club 70   2-1 1-3
Nailsea & Tickenham res 1-1   5-3
Radstock Town res 4-0 2-1  

Pos Name                     Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Radstock Town reserves     4   3   0   1  12   7   9
  2 Nailsea & Tickenham res    4   1   1   2   8   8   4
  3 Churchill Club 70          4   1   1   2   4   9   4

Group G

  1610 Burn Heng Stoc
1610 Taunton United   1-1 1-3 1-0
Burnham United reserves 1-2   0-8 1-0
Hengrove Athletic reserves 4-0 3-1   5-0
Stockwood Green reserves 7-1 4-0 0-3  

Pos Name                     Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Hengrove Athletic reserves 6   6   0   0  26   2  18
  2 1610 Taunton United        6   2   1   3   6  16   7
  3 Stockwood Green reserves   6   2   0   4  11  11   6
  4 Burnham United reserves    6   1   1   4   4  18   4

Quarter Finals

Semi-Finals

Final (@ Hengrove Athletic, 10/5/17)


 
<< Previous season  Return to Somerset County League menu 
2016-17 season summary page  F.C.H.D. Homepage